Zlatohorská vrchovina

Detailní fotorealistické modely - převzato

Eva Štefanová, Markéta Žuravská 

Cíle

Cílem bylo vytvoření realistického 3D modelu Vodní nádrže Vír dle dostupných archivních fotografií a dobových pohlednic. Vodní nádrž Vír (resp. vn. Vír I.) se rozkládá na cca 200 ha a je výrazně protáhlá v z - v směru. Na území, které dnes zabírá tato vodní nádrž, se dříve nacházely dvě obce – Chudobín (v západní části dnešní vodní nádrže) a Korouhvice (ve východní části, viz obr. 1).

Vodni nadrz Vir

Obrázek 1: Vodní nádrž Vír

V roce 1930 měla obec Korouhvice 22 domovních čísel a 110 obyvatel. V roce 1950 bylo evidováno 23 domů. Při posledním sčítání v roce 1950 (již v době výstavby přehrady Vír) bylo v obci Chudobín 22 domů a v nich žilo 143 osob. Ve výsledných modelech bylo celkem modelováno 23 domů v obci Korouhvice a 22 domů tvořících obci Chudobín (počítáno dle čp uvedených v náčrtech). Modely jsou tedy modelovány ke stavu obcí v roce 1950 (http://www.prehradavir.cz).

Data a metody

Pro zpracování 3D modelu byla použita následující data:

  • historické fotografie a dobové pohlednice,
  • přehledové mapy ČR – Geoprohlížeč, Geoportál ČÚZK 2020.

Zpracování 3D modelu probíhalo v následujících krocích:

  • Nejprve bylo nutné definovat topografický podklad území pro modelování.  Model terénu v požadovaném formátu byl získán z online služby CADMapper (https://cadmapper.com/).
  • Lokalizace budov byla náročná, protože byly k dispozici pouze letecké snímky z 50. let minulého století, na kterých je již (především v obci Korouhvice) vidět zahájení stavby vodní nádrže. Také je zde již několik domů zbouráno, a tak nebylo možné je přesně lokalizovat (např. Korouhvice dům čp. 2).
  • Modelování konkrétních textur, oken, vchodů a dalších detailů bylo provedeno na základě historických grafických předloh. Detaily budov byly modelovány podle starých fotografií, pořízených pravděpodobně v první polovině 20. let (http://www.prehradavir.cz).
  • Vytvoření 3D modelu obce Chudobín, Korouhvice a jejich vizualizace.

Pro zpracování byly použity programy  CadMapper, SketchUp a Lumion.

 

Výsledky

A) Fotorealistický 3D model obce Chudobín a jeho srovnání s archivními fotografiemi

(vlevo je archivní fotografie a vpravo je vytvořený 3D model)

2 Chudobin 1 model
 Chudobín Chudobín - 3D model
   
Chudobin Hostinec u Juříků foto Chudobin Hostinec u Juříků model
 Hostinec u Juříků  Hostinec u Juříků - 3D model
   
Chudobin Kubitův mlýn a pila (dole) foto Chudobin Kubitův mlýn a pila (dole) model
Kubitův mlýn a pila (dole) Kubitův mlýn a pila (dole) - 3D model
   
Chudobin čp22 R. Krištof foto Chudobin čp22 R.Krištof model
Chudobín č.p. 22 R. Krištof Chudobín č.p. 22 R. Krištof - 3D model

 

B) Fotorealistický 3D model obce Korouhvice a jeho srovnání s archivními fotografiemi

(vlevo je archivní fotografie a vpravo je vytvořený 3D model)

Korouhvice od JV foto Korouhvice od JV model
Korouhvice od JV Korouhvice od JV - 3D model
   
Korouhvice zapadni cast foto Korouhvice zapadni cast model
Korouhvice, západní část Korouhvice, západní část - 3D model
   
Korouhvice čp 20 Šenkýř Fr foto Korouhvice čp 20 Šenkýř Fr model
Korouhvice č.p. 20 Šenkýř Fr. Korouhvice č.p. 20 Šenkýř Fr. - 3D model
   
Korouhvice čp 9 Šauerů mlýn od JV foto Korouhvice čp 9 Šauerů mlýn od JV
Korouhvice č.p. 9 Šauerů mlýn od JV Korouhvice č.p. 9 Šauerů mlýn od JV - 3D model

 

C) Video prohlídka výsledného 3D modelu zaniklých obcí Chudobín a Korouhvice

 

Použitá literatura a zdroje

Zlatohorská vrchovina

Modely krajiny jádrových území

Markéta Potůčková, Eva Štefanová

Zaniklá krajina horského zemědělství je prezentována na katastrech Holčovice, Spálené, Komora a Hejnov Zlatohorské vrchoviny.

Cíle

Cílem zpracování archivních a soudobých leteckých snímků bylo vytvořit náhled na zájmové území a postihnout zásadní změny v jeho vývoji od 50. let 20. století do současnosti. Vzhledem k faktu, že výsledky slouží výhradně pro interpretační účely a vizualizaci změn, byla metodika zpracování archivních snímků zjednodušena. Dílčí snímky byly umístěny do souřadnicového systému S-JTSK s využitím zpětného protínání (rovnic kolinearity) a vlícovacích bodů, jejichž souřadnice byly odečteny ze soudobého ortofota a výškového modelu dostupných z webové mapové služby Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (https://ags.cuzk.cz/av/).

Data a metody

A) Ortofoto z 50. let

Ortofota z roku 1955 byla poskytnuta Českou informační agenturou životního prostředí Cenia.

B) Archivní letecké snímky z roku 1995

Letecké měřické snímky zachycující stav území v roce 1995 pocházejí z Archivu leteckých měřických snímků ČÚZK. Černobílé snímky velikosti 23 cm x 23 cm byly naskenovány s rozlišením 0,015 mm. S výjimkou konstanty kamery uvedené na rámu snímku nebyly známy prvky vnitřní orientace (tj. poloha hlavního snímkového bodu a zkreslení objektivu) a pro další zpracování byly zanedbány. Vzhledem k interpretačnímu účelu užití byla vzniklá geometrická zkreslení akceptovatelná. Pro získání prvků vnější orientace byly v každém snímku nalezeny alespoň 4 body identifikovatelné jak v archivním snímku, tak v současném ortofotu. Pomocí rovnic kolinearity byly dopočteny souřadnice středu promítání a sklony snímků. Snímky byly dále ortorektifikovány nad výškovým vrstevnicovým modelem ZABAGED. Pro zpracování byl použit software PCI Geomatica a ArcMap.

C) Současné ortofoto

Současné ortofoto bylo získáno z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Výsledky

Na snímku z roku 1955 je zhruba polovina modelového území zalesněna, přičemž většina lesních ploch spadá do katastru Spálené. Úzká políčka sbíhající po svazích do údolí Opavice a jejích přítoků jsou vzájemně oddělena mezemi a remízky. Tvoří tak mozaiku typickou pro horské zemědělství. Po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce došlo k útlumu zemědělského využití krajiny. Snímek z roku 1995 ukazuje, že zalesnění vzrostlo přibližně o dalších 20% zejména ve strmějších a tím hůře dostupných svazích. Většina polí byla přeměněna na trvalé travní porosty. V posledních letech byly lesa poškozeny kůrovcem, což dokládá množství holin a nových výsadeb na snímku z roku 2020. Rozloha zástavby se prakticky nezměnila. Některé původní domy byly zbourány, v místech vzdálenějších od původních center obcí vznikly nové domy sloužící převážně k rekreačním účelům.

Zvětšit porovnání snímků 1955 a 2020 | Snímek z roku 1955 | Snímek z roku 2020

Zvětšit porovnání snímků 1995 a 2020 | Snímek z roku 1995 | Snímek z roku 2020

 Celkový pohled na katastrální území Holčovice, Spálené, Komora a Hejnov Zlatohorské vrchoviny.

Podkladová data © ČÚZK* a CENIA.

* „Podkladová data (Ortofoto ČR, LMS) ČÚZK (dále data) smí být používána pouze v kontextu dalších vrstev mapového portálu. Data smí být používána pouze pro navigační a přehledové účely. Data nesmí být dále publikována nebo využívána v GIS aplikacích nebo systémech. Veškerá práva vyhrazena. K případnému jinému využití dat je nutný souhlas ČÚZK. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Použitá literatura a zdroje

  • ŠAFÁŘ, Václav a Lenka TLAPÁKOVÁ. Alternative Methods of the Processing of Archival Aerial Photos. Geodetický a kartografický obzor / Geodetic and Cartographic Review, 2016, 62 (12), 253-257, ISSN 1805-7446.
  • Ortofoto z 50. let 20. století vytvořené v rámci projektu „Národní inventarizace kontaminovaných míst“, CENIA (2009–2012) https://www.cenia.cz/projekty/aktualni-projekty/nikm-2/
  • Letecké měřické snímky, Archiv leteckých snímků ČÚZK https://lms.cuzk.cz/lms/lms_prehl_05.html

Zlatohorská vrchovina

Prostorové modely prezentují převedení informací z reálného světa do digitální podoby. Prostorové modely krajiny předstatvují modely krajiny jádrových území a detailní fotorealistické modely částečně nebo zcela zaniklých objektů.

Prostorové modely krajiny