Socioekonomická charakteristika
Mapy přírodních poměrů | Mapy socioekonomických poměrů
Fyzickogeografická charakteristika | Socioekonomická charakteristika
Modelové území Boletice se nachází ve dvou obvodech obcí s rozšířenou působností Prachatice a Český Krumlov v jihovýchodní části Jihočeského kraje v blízkosti hranic s Rakouskem a s Německem, obě města jsou zároveň sídly správních okresů a tak územím prochází i okresní správní hranice.
Obvod obce s rozšířenou působností Prachatice je převážně řídce zalidněné horské území u státní hranice. Leží v jihovýchodní části Jihočeského kraje v okrese Prachatice na Šumavě (na území ORP se nachází nejvyšší hora její české části Plechý 1378 m n. m.) a v Šumavském podhůří v povodí Studené a Teplé Vltavy a Blanice. Na východě sousedí s ORP Vimperk, na severu s ORP Strakonice a Vodňany, na západě s ORP České Budějovice a Český Krumlov, na jihu pak s Rakouskem a s Německem. Rozloha činí 839 km2, počet obyvatel je k 1. 1. 2017 33 332. K 1. 1. 2012 to bylo 33 485, tedy po výrazném úbytku obyvatel na konci 20. století se situace stabilizovala, kladné migrační saldo mají především rekreačně využívané obce v oblasti Šumavy. S průměrnou hustotou 39 obyvatel na km2 však patří stejně jako ORP Český Krumlov k nejřidčeji osídleným územím v Česku, a to kvůli špatnému dosídlení oblasti po odsunu Němců a blízkosti bývalé železné opony. Podíl městského obyvatelstva je 61 %, národnostně převaha Čechů, ale menšiny Slováků, Romů po roce 1990 i příchod Vietnamců a Nizozemců (pdonikání druhé bydlení). Celkem je v rámci Pachaticka 44 obcí (města Husinec, Netolice, Prachatice, Vlachovo Březí, Volary, městyse Dub, Lhenice, Strunkovice nad Blanicí). Ze správního hlediska se ORP dělí na obvody POÚ Netolice, Prachatice a Volary.
Z hospodářského hlediska periferní oblast se špatnou dopravní dostupnosti (síť horských lokálních železničních tratí, na západě území tranzitní silnice i. třídy č. 4. ze Strážného na Strakonice a dále na Prahu). Převažuje vyjížďka za prací, a to i přeshraniční, nezaměstnanost o něco převyšuje celostátní průměr. Horské a podhorské zemědělství s převahou luk a pastvin (chov dobytka), podíl zemědělské půdy je 40 %. V minulosti těžba rašeliny, jistý význam má dřevozpracující průmysl a těžba dřeva. Po roce 1989 útlum průmyslu, ale po vstupu do EU především v Prachaticích, Volarech a Netolicích nové investice do podniků zahraničních majitelů především elektrotechnickém průmyslu. Relativně dobře zachované je životní prostředí (Národní park a CHKO Šumava). Významný je cestovní ruch s hlavní sezonou v letním období (Lipenská přehradní nádrž, Plechý, Plešné jezero, Schwarzenberský kanál, Lenora, městská památková rezervace Prachatice, Volary, zámek Kratochvíle, památky lidové architektury na severu území).
Ve správním obvodu ORP Prachatice působí 5 dobrovolných svazků obcí (Dobrovolný svazek obcí Prachaticko, Mikroregion Vlachovo Březí, Netolicko, Mikroregion Chelčicko-Lhenický, „Svazek Lipenských obcí“).
Obvod obce s rozšířenou působnosti Český Krumlov leží v jižní části Jihočeského kraje v okrese Český Krumlov v Šumavském Podhůří (Blanský Les s Kletí 1084 m n. m.) a v nejvýchodnější části Šumavy v povodí řeky Vltavy. Na západě sousedí s ORP Prachatice, na severu s ORP České Budějovice, na východě s ORP Kaplice a na jihu s Německem. Nachází se tady nejjižnější bod Česka u Studánek poblíž Vyššího Brodu. Rozloha je 1130 km2 (nejrozsáhlejší ORP v Jihočeském kraji) počet obyvatel (k 1. 1. 2017) 41 647. K 1. 1. 2012 to bylo 41 664 obyvatel, stejně jako sousední ORP Prachatice jedno z nejřidčeji osídlených oblastí v Česku i následkem odsunu po 1945, jižně od Vltavy bylo v před rokem 1989 nepřístupné hraniční pásmo, hustota zalidnění je 37 obyvatel na km2. Charakteristika obyvatelstva je podobná jako v ORP Prachatice s tím, že je zde poměrně nízký průměrný věk (38 let), vysoký přirozený přírůstek, ale také vyšší migrační saldo. Je zde celkem 31 obcí (města Český Krumlov, Horní Planá, Rožmberk nad Vltavou, Vyšší Brod a městyse Frymburk, Křemže, Přídolí), Ze správního hlediska jsou zde obvody POÚ Český Krumlov, Horní Planá, Vyšší Brod a vojenský újezd Boletice se sídlem správy v Kájově (1/5 rozlohy ORP).
Je tady relativně nenarušené přírodní prostředí zasahuje sem národní park Šumava a CHKO Šumava a Blanský les(Kleť, 1084 m n. m. s nejstarší rozhlednou v Čechách). Z hospodářského hlediska větší význam zemědělství (převážně louky a pastviny, 35 % zemědělské půdy) a služeb zejména cestovního ruchu. Dřevozpracující a papírenský průmysl v poslední době utlumován (Loučovice, Větřní). Jedna z největších vodních elektráren Lipno I. Východně od území ORP vede hlavní silniční tah mezi Dolním Dvořištěm a Českými Budějovicemi silnice I. třídy č. 3 (projektovaná výstavba D3) a hlavní železniční trať Praha – Linec, pro místní dopravu významná lokální trať na Český Krumlov a elektrifikovaná trať Rybník – Lipno. Významný je cestovní ruch, který nabízí řadu pracovních příležitostí (Český Krumlov – MPR a UNESCO, kláštery Vyšší Brod a Zlatá Koruna, největší přehradní nádrž v Česku Lipno, vodácká řeka Vltava), sezóna díky výstavbě lyžařského střediska Kramolín je dvojsezónní.
V rámci obvodu ORP Český Krumlov působí 6 dobrovolných svazků obcí (Svazek Lipenských obcí, Podkletí, Regionální svazek obcí „Vltava“, Svazek obcí Poluška, Svazek obcí vodovod Křemže Vyšebrodsko).